تشخیص انواع پوست با متخصصان پوست کلینیک رژوه

پوست به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های بدن نیاز به مراقبت دارد.پوست دارای چهار نوع اصلی می باشد که شامل پوست چرب، پوست خشک، پوست مختلط و پوست نرمال است.

تشخیص انواع پوست

نوع پوست شما نقش مهمی در روتین پوستی و انتخاب محصولات مورد نیاز پوست دارد. لذا قبل از خرید هر محصولی باید ابتدا نوع پوست خود را بشناسید. جهت شناخت نوع پوست اقدامات زیر را انجام دهید:
• به ظاهر پوست و مشکلات آن دقت کنید مانند چربی، خشکی، جوش‌ها، لکه‌ها و حساسیت.
• آزمون ساده ای نظیر روشن کردن پوست و مشاهده واکنش آن پس از چند دقیقه را انجام دهید.
• از متخصیصن پوست و زیبایی ما در کلینیک رژوه مشاوره رایگان بگیرید. ما با استفاده از دستگاه‌های تشخیصی و تجربه‌ی خود به شما کمک می کنیم تا نوع دقیق پوست خود را تشخیص دهید.

برای آشنایی با انواع پوست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تشخیص انواع پوست

پوست چرب

پوست این افراد تولید چربی زیادی دارد و سطح پوست آن ها براق بنظر می رسد. این نوع پوست بیشتر از سایر انواع پوست ها، دارای منافذ باز، جوش های زیر پوستی و جوش های التهابی همراه است.

افراد دارای پوست چرب حتی اگر بعد از شستشو با شوینده، چربی پوست شان گرفته و احساس کشیدگی کنند، طی مدت کوتاهی دوباره پوست شان چرب می شود. این افراد عموما صبح هنگام بیدار شدن از خواب پوست شان چرب است.

روتین پوست چرب

 • شستشو: صبح و شب با یک شوینده ملایم و بدون عطر پوست را شستشو دهید تا چربی‌ها و آلودگی‌ها را از پوست پاک کنید.
 • تونر: تونری انتخای کنید که برای پوست چرب مناسب و به کاهش چربی پوست کمک کند.
 • مرطوب‌کننده: از مرطوب‌کننده‌های غیر چرب که رطوبت لازم را فراهم و از ایجاد چربی اضافی جلوگیری می کند، استفاده کنید.
 • ضدآفتاب: از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. ضدآفتابی که پوست را از اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کند و از بروز مشکلاتی مانند جوش‌ و لک‌ جلوگیری کند.
 • استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده یا پاک‌کننده مخصوص چربی پوست

مهمتر از همه، مطمئن شوید که محصولات استفاده شده برای پوست شما مناسب باشند. هرگز در مصرف محصلات برای پوست چرب زیاده‌روی نکنید، زیرا می‌تواند به افزایش تولید چربی منجر شود.

پوست خشک

این نوع پوست معمولا بعد از شستشو با شوینده، احساس خشکی، سوزش و یا خارش دارد. در این پوست منافذ باز کمتر است و به اصطلاح پوست حالت پلاستیکی دارد و ضخامتش کمتر به نظر می رسد. این پوست نسبت به عوامل محیطی حساس تر و آسیب پذیرتر از پوست چرب است. پوست خشک در صورت عدم رسیدگی، بیشتر مستعد چروک شدن  می باشد. در پوست خشک جوش ظاهر می شد اما نه به اندازه پوست های چرب. ودر صورتی که پوتس خشک جوش دار باشد باید عوامل هورمونی و تغذیه ای و غیره بررسی شود.

روتین پوست خشک

 • تمیزکردن: برای پوست خشک از شوینده‌های خنثی استفاده کنید تا پوست بدون از دست دادن رطوبت تمیز شود.
 • مرطوب‌کننده: استفاده همزمان از مرطوب کننده شیمیایی با مرطوب کننده طبیعی مانند گلیسرین، روغن آلوئه ورا یا روغن هسته انگور
 • محافظت: استفاده از ضدآفتاب حاوی SPF به عنوان محافظت در برابر اشعه‌های مضر UV
 • محافظت در برابر عوامل خارجی: استفاده از ماسک یا کرم حاوی عوامل مغذی مانند ویتامین E برای حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشکی

پوست مختلط

این نوع پوست می تواند مختلط رو به خشک یا مختلط رو به چرب باشد. در این پوست روی بینی و اطراف آن، چانه و پیشانی چرب اما بقیه جاهای صورت خشک است.

انواع پوستپوست مختلط شایع ترین نوع پوست بوده و از نظر نگهداری خیلی دشوار است. زیرا روتین پوست مختلط باید طوری تنظیم شود که هم چربی تی زون T-ZONE کنترل شود و هم نواحی خشک آبرسانی شود.

روتین پوست مختلط

 • شستشو: صورت را دو بار در روز با یک محصول شستشوی مناسب برای پوست مختلط شستشو دهید. از محصولاتی که حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی یا بتا هیدروکسی (مثل اسید سالیسیلیک) هستند استفاده کنید.
 • تونر: از تونرهای عاری از الکل، ضد باکتریایی و ضد التهاب برای تنظیم ترشح چربی پوست استفاده کنید.
 • مرطوب‌کننده: از مرطوب‌کننده‌های غیر چرب و بر پایه آب استفاده کنید تا بدون افزایش چربی پوست را مرطوب نگه دارد.
 • حفاظت از آفتاب: استفاده از یک کرم ضد آفتاب با SPF مناسب حتی در روزهای ابری نیز بسیار حیاتی است.
 • ماسک‌های صورت: استفاده از ماسک‌های صورت مخصوص پوست مختلط که حاوی مواد ملایم و تنظیم کننده چربی باشند می‌تواند به تعادل پوست کمک کند.
 • پاکسازی عمیق: یکبار در هفته از محصولات پاکسازی عمیق مانند ماسک‌های خاک رس یا اسفنج‌های تمیز کننده استفاده کنید.زیرا این محصولات منافذ پوست را پاک کرده و از ایجاد آکنه‌ها و جوش‌های چربی جلوگیری کنید.

پوست نرمال یا معمولی

بهترین نوع پوست، پوست نرمال است. این پوست نه چرب و نه خشک است. منافذ پوست نرمال عموما قابل رویت نیست و حس کشیدگی ندارد. باید از این نوع پوست مراقبت شود تا سالم بماند.

پوست دهیراته

همه انواع پوست می توانند بی آب یا دهیراته باشند. بی آبی منجر به کدر، پژمرده و بشدت ضعیف شدن پوست می شود. پوست دهیراته مستعد آسیب ناشی از عوامل محیطی می باشد. زمانیکه پوست بی آب است رادیکال های آزاد و نور خورشید و… می توانند روی آن اثر گذاشته و پوست مستعد لک و چروک شود.

پوست دهیراتهزمانیکه پوست چرب اما دهیراته است، ممکن است پوسته پوسته شود. در این شرایط تشخیص نوع پوست مشکل خواهد شد. در نتیجه ممکن است به اشتباه محصولات پوست خشک تجویز و پوست دچار جوش شود.

شما زمانی می توانید نوع پوست را تشخیص دهید که پوست به دفعات آبرسانی شده باشد. بهتر است با یک آبرسان مناسب پوست چرب، که خودش چربی زیادی نداشته باشد، پوست را آبرسانی کرده. سپس نوع پوست را تعیین کنید.

پوست حساس

پوست حساس نوعِی پوستی مجزا نیست. بلکه همه پوست ها (چرب، مختلط، خشک و معمولی) می توانند حساس باشند. این نوع پوست زود قرمز می شوند و مستعد حساسیت و التهاب هستند.

افراد دارای پوست حساس نمی توانند هر محصولی را استفاده کنند. باید محصولات مصرفی آن ها هایپوالرژنیک یا غیر حساسیت زا باشد. بسیاری از برند ها برای این نوع پوست لاین جداگانه تولید می کنند.

روتین پوست حساس

روتین مراقبت از پوست حساس می‌تواند شامل مراقبت‌های خاصی باشد تا پوست بهتر و سالم‌تر باقی بماند. این مراقبت‌ها شامل استفاده از محصولات آرامش‌بخش و بدون عطر، استفاده از مرطوب‌کننده‌های ملایم، استفاده از محصولات ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی بالا، اجتناب از مواد شیمیایی تند و آسیب‌رسان مانند الکل و عطر و همچنین اجتناب از استفاده از آب گرم برای شستشوی پوست می‌باشد.

همچنین مهم است که قبل از استفاده از هر محصول جدید، ابتدا روی قسمت کوچک از پوست تست شود تا احتمال بروز حساسیت یا تحریک پوست کاهش یابد.

سخن پایانی

تشخیص نوع پوست از میان انواع پوست ها نقش مهمی در روتین پوستی و انتخاب محصولات مورد نیاز پوست دارد . در این مقاله با انواع پوست چرب، پوست خشک، پوست معمولی، پوست مختلط، پوست دهیدراته، پوست حساس آشنا شدید.

کلینیک زیبایی رِژُوِه با مدیریت خسرو جمشیدیان تمامی خدمات تخصصی پوست و مو شامل لیزر، تزریق ژل، بوتاکس، هایفو تراپی، پلاژن تراپی، فیشیال صورت، هیدروفیشال، هیدرودرمی، مزوتراپی، تزریق فیلر، سابسیژن، پی آر پی، کاشت مو ، پاک کردن تتو، درمان تعریق زیر بغل و درمان اگزما ارائه می‌دهد. کلینیک زیبایی رِژُوِه با جدیدترین تکنولوژی و متد روز دنیا یکی از مجهزترین کلینیک های زیبایی در سطح ایران است. برای گرفتن نوبت و یا مشاوره به سایت و اینستاگرام مربوطه مراجعه نمایید. با مجموعه زیبایی رِژُوِه، جوانی را تجربه کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حلما حیدریان
  15/04/2024 1:14 ب.ظ

  سلام. برای اینکه پوست شفاف داشته باشم از چه ضدآفتاب های استفاده کنم؟

  پاسخ
  • سلام. از ضد آفتاب های ضدلک استفاده کنید. مثل
   بیوتی اف چوسان ساخت کره
   سیس پرسا ساخت ایران
   ایزیدین ساخت اسپانیا

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید