تزریق بوتاکس + عوارض و مراقبت

انسان ها همواره به دنبال راهی برای زیبایی، جوان سازی و جلوگیری از روند پیر شدن می باشند. روش‌های مختلفی برای کند شدن پیری پوست وجود دارد.

بوتاکس اما مهمترین راه برای جوانسازی ،از بین بردن چین و چروک است که از طریق تزریق بوتاکس امکان پذیر است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس Botox یک داروی تزریقی است که به عضلات زیر پوست تزریق می شود و موجب از بین رفتن چین و چروک‌ها خواهد شد. Botox نوعی سم است که از باکتری کلستریدیوم تولید می‌شود و با فلج کردن عضلات ناحیه تزریقی مورد نظر، چین و چروک روی پوست را از بین می‌برد.

عامل اصلی ایجاد چین‌های روی صورت انقباض و حرکت عضلات آن است. اگر به‌وسیله یک ماده خارجی یعنی بوتاکس جلوی حرکت عضلات گرفته شود، چروک‌های سطح پوست صورت نیز در اثر استفاده نکردن از آن عضلات به مرور زمان از بین خواهند رفت. تزریق بوتاکس به ناحیه ای که چروک شده است با از کار انداختن اعصاب آن ناحیه، حرکت عضلات را متوقف می‌کند.

تاریخچه Botox

استفاده از سم بوتولینوم یا همان بوتاکس برای مصارف زیبایی اولین بار در سال  ۱۹۸۰میلادی توسط یک پزشک کانادایی کشف شد. این پزشک به ‌طور کاملا اتفاقی کشف کرد بیمارانی که برای موارد درمانی به وی مراجعه می کنند و تزریق بوتاکس انجام می دهند، خطوط اخم‌ آن‌ها نیز از بین رفته است.

موارد استفاده Botox

تزریق بوتاکس برای موارد زیر کاربرد دارد:

·        جهت درمان سردردهای میگرنی

·        قرینه کردن صورت (به عنوان مثال بالا و پایین بودن ابرو ها)

·        درمان اسپاسم عضلانی صورت و گردن

·        اصلاح انحراف چشم ها

·        کاهش تعریق (مانند کاهش تعریق کف دست‌ها یا زیر بغل)

·        از بین بردن خطوط چین و چروک صورت

·        بالا بردن ابروها و حالت دادن به ابروها

·        رفع افتادگی نوک بینی

·        کاهش خطوط روی گردن

·        از بین بردن خط اخم و ایجاد چهره ای جوان

بوتاکس پیشانی

انقباض عضلات فرونتالیس، ابروها و پوست پلک بالایی را بالا می برد که باعث ایجاد چین های عرضی در پیشانی می شود. درمان خطوط پیشانی شامل تزریق در قسمت مرکزی پیشانی و خطوط عمودی بین دو ابرو می باشد.

بوتاکس پیشانیخطوط بین دو ابرو که به خط اخم نیز معروف است، جزو چین و چروک های پیشانی محسوب می شود.

مراحل انجام بوتاکس ابرو

قبل از تزریق، صورت باید هم در حالت حرکت و هم در حالت استراحت ارزیابی شود. بیماران مرد ممکن است به دوز بالاتری برای تزریق نیاز داشته باشند. دوز معمولی از 10 تا 20 BU یا 30 تا 60 DU متغیر است. مهمترین قانون تزریق، ارزیابی موقعیت ابروها در حالت استراحت، قبل از تزریق نوروتوکسین است.

هنگام تزریق توجه کنید که اگر فقط مرکز ابرو تزریق شود، ابرو از سمت وسط پایین می‌آید و از طرفی بالا می‌آید که به ابروهای شیطانی معروف است.

خط اخم عمودی از انقباظ ماهیچه های corrugator supercilii و خطوط افقی در اثر انقباض عضله procerus  واقع در مرکز ایجاد می‌شوند. با تزریق بوتاکس و ریلکس کردن ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد این خطوط می‌شوند تا چند ماه شما را از شر این چین و چروک‌ها خلاص می‌کند.

بوتاکس لب

با استفاده از تزریق بوتاکس در برخی بیماران می توان به بهبود جزئی در لب دست یافت. این می تواند برای تقویت لب های بالا و یا پایین استفاده شود. تزریق در اطراف دهان باید متقارن باشد تا از عدم تقارن دهان در هنگام لبخند زدن یا به هم زدن لب ها جلوگیری شود.

این تکنیک باعث افزایش بسیار ظریف در لب ها می شود، که احتمالاً 1 تا 2 میلی متر لیفت لب ها دیده می شود. همچنین اندازه نسبی لب افزایش می یابد، اما افزایش حجم لب وجود ندارد.

بوتاکس لببیمار نباید انتظار داشته باشد که بوتاکس لب نتایج مشابه فیلر ها را به همراه داشته باشد. البته این روش به همراه فیلرها قابل استفاده است و در بیمارانی که لب های بسیار نازکی دارند توصیه می شود.بیمارانی که گوشه های دهانشان به سمت پایین است تزریق بوتاکس به تنهایی می تواند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد، اما اغلب باید با تزریق فیلر ترکیب شود.

مراحل انجام بوتاکس لب

چین و چروک های اطراف دهان به دلیل حرکت مکرر لب در اثر صحبت کردن یا کشیدن سیگار به صورت شعاعی از لب ها گسترش می یابند. این خطوط را می توان در بیمارانی که هنگام صحبت لب های خود را جمع می کنند، دید.

این تکنیک را می توان بر روی یک یا هر دو لب انجام داد، اما باید مراقب بود که در لب ها و نزدیکی گوشه لب ها و بیش از حد تزریق نشود، که به طور بالقوه می تواند باعث ناتوانی در حرکت های دهان شود.

برخی از بیماران در حین لبخند زدن لب بالایی خود را به طور چشمگیری به سمت بالا می کشند که بخش بزرگی از بافت لثه را نمایان می کند که اغلب به آن “لبخند لثه ای” می گویند. برخی از بیماران همچنین یک چین افقی قوی درست زیر گوشه لب ها و در ناحیه میانی لب ایجاد می کنند. هر دوی این مشکلات اغلب با تزریق بوتاکس لب درمان می شوند.

چه کسانی نباید از بوتاکس لب استفاده کنند؟

بوتاکس لب باعث افزایش بسیار ظریف در لب ها می شود لذا از تزریق بوتاکس لب در افرادی که فلوت می نوازند، سوت می زنند یا فعالیت های مشابه انجام می دهند خودداری کنید.

بوتاکس کف دست

ممکن است تعریق شدید دست ها با تزریق نوروتوکسین ها درمان شود. نوروتوکسین ها با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین از انتهای عصب در محل اتصال عصبی عضلانی عمل می کنند، که اثر آن مهار انقباض عضلانی است. استیل کولین همچنین انتقال دهنده عصبی برای غدد عرق است.

تزریق سم بوتولینوم به غدد عرق از تعریق جلوگیری می کند و برای بیمارانی که از تعریق زیاد دست ها شکایت دارند یک درمان عالی است.

آیا تزریق بوتاکس کف دست دردناک است؟

تزریق بوتاکس کف دست یک روش دردناک است و معمولاً نیاز به آرام‌ بخشی یا بیهوشی عمومی است. به دلیل پوست ضخیم دست، داروهای بی حس کننده موضعی ممکن است به خوبی جذب دست های پینه شده نشوند.

بوتاکس کف دست | بوتاکس زیر بغلبرای کاهش درد استفاده از استفاده از بلوک‌های منطقه‌ای، بی‌حس کردن دست‌ها در حمام یخ  یا حتی آرام‌بخش ممکن است ضروری باشد.

بوتاکس زیر بغل

تعریق شدید زیر بغل را می توان با نوروتوکسین ها درمان کرد. نتایج چشمگیر است و می تواند تا یک سال ماندگار باشد. تزریق سم بوتولینوم به غدد عرق از تعریق جلوگیری می کند و برای بیمارانی که از تعریق زیاد زیر بغل شکایت دارند یک درمان عالی است.

مراحل تزریق بوتاکس زیر بغل

نوروتوکسین ها با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین از انتهای عصب در محل اتصال عصبی عضلانی عمل می کنند که اثر آن مهار انقباض عضلانی است. استیل کولین همچنین انتقال دهنده عصبی برای غدد عرق است.

عوارض بوتاکس

عارضه های جانبی که ممکن است بیماران پس از تزریق تجربه کنند شامل موارد زیر است:

·        درد، ورم و گاهی کبودی در محل تزریق

·        سردرد و ایجاد علائم شبیه آنفلونزا

·        افتادگی پلک و ابرو و مشاهده نتیجه عکس که به ندرت اتفاق می افتد

·        عدم تقارن ابروها که در زمان ترمیم اصلاح می شود

·        خشکی چشم یا آب ریزش چشم بیش از حد

·        حالت تهوع

عوارض Botox در دراز مدت

به طور کلی بوتاکس بی خطر در نظر گرفته می شود اما برخی از عارضه های جانبی طولانی مدت وجود دارد که بیماران باید از آنها آگاه باشند. در زیر با این مشکلات آشنا خواهید شد:

·        مشکلات گفتار یا بلع در اثر تزریق بوتاکس در گردن یا گلو

·        ضعف عضلانی

·        واکنش های آلرژیک

·        از موارد نادر تزریق بوتاکس در نزدیکی چشم مشکلات بینایی است

·        در اثر تزریق اشتباه و یا بیش از حد بوتاکس ممکن است موجب تغییرات دائمی در حالات صورت شود.

مراقبت بعد از بوتاکس

·        سعی کنید منطقه تزریق شده را لمس نکنید.

·        منطقه تزریق شده را فشار ندهید.

·        چند ساعت پس از تزریق بوتاکس، بهتر است ورزش نکنید.

·        از مصرف غذاهایی دارای سرکه خودداری نمائید.

·        در صورتی که دچار آلرژیک یا جوش های پوستی ناشی از تزریق بوتاکس شدید، بهتر است از آنتی هیستامین ها استفاده کنید.

·        حداقل تا 24 ساعت پس از تزریق از مصرف الکل بپرهیزید.

·        تا چند ساعت سعی کنید دراز نکشید و در صورت ضرورت از خوابیدن روی صورت بپرهیزید.

سوالات رایج در مورد تزریق Botox

ماندگارترین بوتاکس چیست؟  بوتاکس مصپورت

بهترین سن تزریق بوتاکس چه زمانی است؟ ۲۱ سال به بالا

و بهترین زمان ترمیم بوتاکس چه زمانی است ؟ بین ۱۴ تا ۲۱ روز

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم اطلاعاتی راجع به بوتاکس نواحی مختلف و عارضه های آن در کوتاه مدت و دراز مدت در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به عوارضی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد حتما کارهای زیبایی خود را توسط پزشکان حرفه ای و با سابقه و در مراکز معتبر انجام دهید تا شاهد مشکلات بوتاکس نباشید. مراجعه به مراکز غیر تخصصی می تواند باعث بروز خسارت های جبران ناپذیری برای افراد داشته باشد. حتما قبل از رفتن به مراکز و انجام کارهای زیبایی درباره ی پزشک خود تحقیقات لازم را انجام دهید.

کلینیک زیبایی رِژُوِه | خسرو جمشیدیان تمامی خدمات تخصصی پوست و مو شامل لیزر، تزریق ژل، بوتاکس، هایفو تراپی، پلاژن تراپی، فشیال صورت، هیدروفیشال، هیدرودرمی، مزوتراپی، تزریق فیلر، سابسیژن، پی آر پی، کاشت مو ، پاک کردن تتو، درمان تعریق زیر بغل و درمان اگزما ارائه می‌دهد. کلینیک زیبایی رِژُوِه با جدیدترین تکنولوژی و متد روز دنیا یکی از مجهزترین کلینیک های زیبایی در سطح ایران است. برای گرفتن نوبت و یا مشاوره می‌توانید به سایت و اینستاگرام مربوطه مراجعه نمایید. با مجموعه زیبایی رِژُوِه، دوباره جوانی را تجربه کنید.